Koşu Bantları Her Yıl Binlerce Yaralanmaya Neden Oluyor: Nasıl Güvenle Kullanılır?

CNN şöyle bildiriyor: “Bu vakadaki tipik yaralanmalar burkulma ve burkulmalardır. Ancak daha ciddi sorunlar sıklıkla ortaya çıkar: Ciddi yanıklar, beyin sarsıntısı, kırık kemikler.”

Koşu bantları neden tehlikelidir?

Koşu bandı onarım şirketi Treadmill Doctor’un sahibi Clark Stevenson, “Koşu bantlarıyla ilgili her türlü tehlike var çünkü bunlar makinedir” diyor.
“Ve bu sorunlar sadece kullanıcıları değil aynı zamanda çocukları ve evcil hayvanları da etkiliyor, hatta bazen trajik sonuçlar doğuruyor.”
Nationwide Çocuk Hastanesi’nde pratisyen hekim olan Dana Noffsinger ve bir meslektaşı, çocuklarda koşu bandı yaraları üzerine bir çalışma yürüttü. Yayınlanan sonuçları, bunların sıcak sobaya dokunmaktan kaynaklanan benzer yaralardan daha şiddetli olduğunu gösterdi.
Yaralanmalar genellikle bir çocuğun elini hareket halindeki bir koşu bandının üzerine koyması ve daha sonra koşmaya devam ederken elin makinenin arkasına sıkışması sonucu meydana geldi.
Noffsinger, “Bizi en çok etkileyen şey, bu koşu bandı yanıklarının çok derin olması ve tedavi edilmesinin zor olmasıydı” diyor. “O kadar derin yaralanmaları olan hastalarımız oldu ki kemik ve tendon açığa çıktı, bu da diğer vakalarda göremediğimiz bir şey.”
Ayrıca Noffsinger, iyileşmeden sonra bile bu tür yaralanmaların genellikle kolun işlevselliğini hayatınızın geri kalanında sınırlayabilecek yara izleriyle sonuçlandığını söylüyor.

Koşu Bandı Güvenlik Kuralları

Ancak uzmanlara göre, nasıl kullanılacağını biliyorsanız ve üreticinin belirlediği kurallara uyarsanız koşu bandı tamamen güvenlidir.

İşte önerdikleri:

  • Öncelikle üzerinize tam oturan egzersiz kıyafetleri ve sağlam ayakkabılar giydiğinizden emin olun. Esneme ve ısınma egzersizleriyle ısın.
  • Daha sonra makinenin üzerine çıkın ve güvenlik anahtarını güvenli bir şekilde gömleğinize takın. Düşmeniz durumunda bu tuş makineyi anında durduracaktır.
  • Daha sonra koşu bandını en düşük hıza getirin. Harekete alışın ve hızı veya eğimi artırmadan önce yavaş yavaş yürüyün.
  • Antrenmanınız bittiğinde makineyi kapatın ve inmeden önce durduğundan emin olun.
  • Yaralanmayı önlemek için uzmanlar ayrıca konsola çok yaklaşmamanızı, koşarken atlamamanızı, makine hareket halindeyken ayağa kalkmamanızı ve koşu bandını kaldırabileceğinizden daha yüksek bir hıza ayarlamamanızı tavsiye ediyor.

Evde koşu bandını kullanırken güvenlik önlemleri
Evde koşu bandı kullanıyorsanız makinenin arkasında boş alan olduğundan emin olun. Aniden düşerseniz güvenli bir yere ihtiyacınız olacaktır: 2-2,5 m.
Silikon yağlamalı kayışın bakımını üreticinin tavsiyelerine göre yapmak, makineyi temiz tutmak ve koşu bandını odada çocuklar veya evcil hayvanlar varken kullanmamak da önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x